fbpx

Comarch ERP Optima i rozporządzenie z 7 stycznia

Jest już dostępna najnowsza wersja programu. Wersja Comarch ERP Optima 2022.2.1 uwzględnia aktualne przepisy wynikające z Nowego Ładu. Takie jak nowe wzory deklaracji rocznych PIT-28(24) czy PIT-36(29). Dodatkowo w nowej wersji nowe zaliczki podatku od wynagrodzenia związane  z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dn. 7 stycznia 2022 r.

Jedną z najważniejszych zmian w najnowszej wersji jest plik JPK _V zgodny z wzorem dokumentu elektronicznego, który obowiązuje za okres rozliczania VAT od stycznia 2022. W programie Comarch ERP Optima można już przenosić daty  płatności. Dotyczy to korekt związanych z ulgą na złe długi. Bardzo dużo zmian w wersji 2022.2.1 dotyczy modułu kadry i płace. Zamiany te wynikają bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. Jak chociażby w zakresie  przedłużonych terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Sposoby wyliczania składki zdrowotnej

W programie jest już dostępna zmiana w wyliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zgodna z przepisami Polskiego Ładu. Użytkownicy programu mogą już korzystać z nowego wydruku PIT-2. Czyli oświadczenia pracownika do wyliczenia zaliczek na podatek dochodowy. Comarch ERP Optima w najnowszej wersji umożliwia również składki zdrowotnej właścicieli zgodnie z przepisami Nowego Ładu. Za styczeń 2022 składka jest wyliczana na zasadach obowiązujących dotychczas. Z kolei od lutego jej podstawę dla podatników  liniowych lub rozliczanych według skali stanowi dochód z poprzedniego miesiąca. Dochód ten jest wyliczany w następujący sposób. Za pierwszy miesiąc jako różnica między przychodami a kasztami uzyskania przychodów. Zgodnie z obowiązującą ustawą o PIT. Z kolei w następnych miesiącach ustalany jest jako różnica sumy przychodów a sumy kosztów uzyskania przychodów od początku roku. Jeśli ustalona w ten sposób składka zdrowotna będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia to jej podstawą będzie kwota minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 3010 zł.

Wszystkie nowości oraz zmiany w programie można przetestować w wersji Demo Comarch ERP Optima.

Dyrektor Handlowy at Uniwers.com | + posts

Systemami Comarch ERP zajmuję się od kilkunastu lat. Posiadam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie możliwości funkcjonalnych oprogramowania Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.