fbpx

Zmiany przepisów w prawie transportowym

Pakiet mobilności to przepisy regulujące transport drogowy na obszarze całej Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy mają z nimi do czynienia od sierpnia 2020. Wówczas uregulowano przepisy w zakresie odpoczynku i czasu jazdy. Obecnie zmiany obejmują przede wszystkim sposób wyliczania wynagrodzeń kierowców.

Przepisy w zakresie pakietu mobilności były już kilkakrotnie zmieniane i modyfikowane. Dotyczą takich obszarów jak czas pracy kierowców, w tym używania tachografów. Zmiany obejmują również sposoby rozliczania kierowców. Jest to niewątpliwie spore wyzwanie dla firm transportowym. Muszą bowiem zadbać o prawidłowy sposób wyliczania diet i wynagrodzeń kierowców w transporcie międzynarodowym. Od sierpnia 2020 zmieniły się już zasady czasu jazdy i odpoczynku kierowców. Z kolei w lutym 2022 zmodyfikowano przepisy w zakresie delegowania kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami usunięto diety i ryczał z wynagrodzeń miesięcznych.

W świetle unijnych przepisów  zarobki polskich kierowców w transporcie międzynarodowym muszą być  zrównane z unijnymi. Wspomniane przepisy wykluczają tak zwany tranzyt. Czyli przejazd przez dany kraj UE bez załadunku czy rozładunku. Przewoźnicy mają też obowiązek zgłosić oddelegowanie pracownika do tak zwanego unijnego systemu IMI.

Od maja 2022 również zmieniły się zasady w zakresie licencji dotyczącej przewozów transgranicznych. Przy pierwszym przejeździe pojazdu od 2,5 tony należy uiścić zabezpieczenie finansowe w wysokości 1800 euro a na kolejny kwotę 900 euro. Brak stosowania unijnych przepisów to narażenie się na poważne konsekwencje finansowe. Dla przykładu brak stosownej dokumentacji wymaganej przez unijne przepisy to kara nawet do 3 tysięcy złotych dla przewoźnika.

Zmiany przepisów w prawie transportowym w Comarch ERP Optima

Warto zatem rozważyć wdrożenie odpowiednich narzędzi informatycznych, które pozwolą na odpowiednie rozliczanie kierowców. Takim rozwiązaniem jest program Comarch ERP Optima moduł kadry i płace w wersji plus. Gdzie w  najnowszej wersji 2022.5.1 producent Comarch wprowadził możliwość prawidłowego rozliczania kierowców zgodnie z zasadami pakietu mobilności.

Dyrektor Handlowy at Uniwers.com | + posts

Systemami Comarch ERP zajmuję się od kilkunastu lat. Posiadam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie możliwości funkcjonalnych oprogramowania Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.