fbpx

Zmiany w wersji Comarch ERP Optima 2022.2.1.

Nowości i zmiany w najnowszej wersji Comarch ERP OPTIMA wynikają przede wszystkim z rozporządzenia z 7 stycznia 2022. Są to głównie nowe wzorce deklaracji oraz zmiany w naliczaniu podatku od wynagrodzenia.

W najnowszej wersji programu Comarch ERP OPTIMA użytkownicy mają do dyspozycji nowe wzory deklaracji rocznych PIT-28(24), PIT-36(29), PIT-36L(18) oraz PIT-37(28). Zmiany dotyczą również wyliczenia zaliczek podatku od wynagrodzenia wynikające z Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 7 stycznia 2022 r.

Dostępne są także zmiany w zakresie naliczenia składki zdrowotnej zgodne
z przepisami Nowego Ładu. W najnowszej wersji jest możliwość wygenerowania pliku JPK_V7(2) według nowego wzorca dokumentu za okres rozliczania VAT od stycznia 2022. Pojawiły się również zmiany dotyczące wyliczenia składki zdrowotnej. To element dostosowania programu do przepisów Polskiego Ładu. Z nowości, które pojawiły się w wersji Comarch ERP Optima 2022.2.1. na uwagę zasługuje PIT-2. Jest on zgodny z obecnymi przepisami, zmiany w dokumencie dotyczą oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zgodnie z przepisami zmienił się sposób ustalania podstawy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Od stycznia 2022 roku podstawa oraz wysokość składki zdrowotnej zależą od sposobu opodatkowania.