fbpx

Comarch ERP Optima 2021.3.1 – nowości

W najnowszej wersji programu Comarch ERP Optima poprawnie naliczysz deklarację  CIT-8 oraz PIT-37 za rok 2020. Program jest zgodny z przepisami, które obowiązują od 2021 roku. Po naliczeniu deklaracji można je następnie przesłać za pomocą systemu e- deklaracje.  

Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość rozliczania VAT naliczonego. W programie Comarch ERP Optima 2021.3.1 w formularzu JPK_V7 pojawiła się informacja o wybranym okresie. Można wydrukować zestawienie za wybrany miesiąc lub kwartał. Producent Comarch zaktualizował również dane Urzędów Skarbowych. Użytkownicy Comarch ERP Optima pobierają te dane bezpośrednio z serwerów Comarch.

Comarch ERP Optima 2021.3.1 – nowości

W wersji 2021.3.1 jest już korekta deklaracji CUK-1. Na deklaracji jest widoczna kolumna kwota. W tym miejscu użytkownik widzi wartość podatku cukrowego. Deklarację CUK-1 można również wysłać  do pliku XML.

Ważne zmiany w programie zauważyć można główne w modułach księgowych. Z uwagi na zmiany w przepisach na przykład podczas wyliczania deklaracji Pit-37 oraz CIT-8 domyślnie można ustawić rok 2020. Co ważne nie ma możliwości jego zmiany na rok 2019. W deklaracji CIT- 8 jest możliwość dodania informacji dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności. Dla firm, których dotknęły skutki związane z pandemią, mogą być uwzględnione wierzytelności z terminem powyżej 30 dni.

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.