fbpx

Współpraca z instytucjami finansowymi – Comarch PPK

W internecie jest mnóstwo informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Można odnieść wrażenie, że o PPK  wiemy  już wszystko. Nic bardziej mylnego, temat w żadnym razie nie jest wyczerpany. Wniosek taki nasunął nam się kiedy napisał do nas jeden z naszych Klientów. Pracownik działu kadr i płac pyta, jak wygląda integracja rozwiązania Comarch PPK z jednym z towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) . Informacje te są mu potrzebne, bo przygotowują proces rejestracji pracowników w PPK.

Klient, który napisał maila pracuje na programie Comarch ERP Optima moduł kadry i płace. Nie mniej jednak mimo tak wielu webinarów, organizowanych przez producenta Comarch w zakresie PPK,  wiąż temat dla wielu przedsiębiorców jest niejasny. Postaramy się zatem wyjaśnić na czym polega i z czym wiąże się integracja Comarch PPK  z TFI. Podstawową funkcjonalnością Comarch PPK jest wymiana informacji z wybraną instytucją finansową. Działa to w ten sposób, że za pomocą pliku XML mamy możliwość przesłania danych do wybranego towarzystwa czy instytucji finansowej. Jest to wymiana za pomocą plików. Można śmiało powiedzieć tradycyjna i konwencjonalna.

Wymiana bezplikowa – oszczędzaj czas

To co wyróżnia rozwiązanie Comarch PPK to wymiana bezplikowa. Klienci, którzy z tego rozwiązania korzystają wśród najważniejszych zalet wymieniają bezpieczeństwo. A przede wszystkim wygodę. Wymiana bezplikowa odbywa się za pomocą API. Aby móc zaoferować Klientom tego typu wymianę producent Comarch tworząc aplikacje Comarch PPK nawiązał współpracę z instytucjami finansowymi.  Wśród nich znajdują się takie towarzystwa finansowe jak AVIVA Inwestors Poland TFI, AXA TFI , TFI ALLIANZ Polska czy Millennium TF. 

API w Comarch PPK

Co oznacza wymiana przy użyciu API. Dane są wysyłane bezpośrednio z aplikacji Comarch PPK do systemu informatycznego danego towarzystwa inwestycyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu. Przedsiębiorca nie poświęca już zasobów na przygotowanie plików XML. W przypadku korzystania z API nie trzeba przygotowywać plików do przesłania. Następnie tracić czasu na ich wysłanie i zatwierdzenie w danej instytucji . Wszystko odbywa się automatycznie miedzy Comarch PPK a wybranym towarzystwem. Pracownicy, którzy zajmują się PPK nie tracą też czasu na naukę obsługi danej instytucji. W ten sposób mogą się skupić na bieżącej pracy a nie na nauce nowego systemu informatycznego. 

Comarch PPK – bezpieczeństwo

Bardzo istotnym wyróżnikiem bezplikowej wymiany danych między Comarch PPK  a TFI jest właśnie bezpieczeństwo. Wymiana odbywa się automatycznie. Nie ma tutaj konieczności zapisywania danych na jakimkolwiek urządzeniu czy dysku zewnętrznym. Dane przekazywane są natychmiast w momencie ich wysłania. Automatycznie zapisują się w systemie informatycznym danej instytucji finansowej. Wymiana ta i zapisywanie informacji jest dwutorowe. W Comarch PPK pojawia się informacja o wysłaniu pliku czy innych czynnościach. Natomiast w programie informatycznym danego towarzystwa pojawiają się stosowne informacje dotyczące danego pracownika. W ten sposób często bardzo obciążone działy kadr nie tracą czasu na weryfikację poprawności danych. 

Zobacz film Jak  wymieniać pliki z instytucjami finansowymi.