fbpx

Comarch PPK

Comarch PPK to aplikacja, która umożliwia obsługę Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla firm i biur rachunkowych. Zaletą rozwiązania jest możliwość pracy z programem kadrowo- płacowym Comarch ERP Optima. W wersji standalone aplikacja COMARCH PPK może również współpracować z programami kadrowo-płacowymi innych producentów.

comarch-ppk

Co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to sposób oszczędzania na poczet przyszłej emerytury w ramach III filaru. Składki odprowadza pracodawca do odpowiedniej instytucji finansowej. W niewielkim stopniu jej wysokość jest refinansowana z budżetu Państwa. Udział pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny. Jednak to po stronie pracodawcy leży obowiązek stworzenia całego programu, który umożliwi pracownikom przystąpienie do PPK. Obowiązkiem PPK zostały już objęte firmy zatrudniające ponad 250 osób. Z uwagi na pandemię obowiązek wdrożenia PPK w firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników został przesunięty do października.  Firmy te muszą podpisać umowę najpóźniej do 27 października. Z kolei firmy, w których zatrudnienie wynosi od 20 do 29 pracowników do 10 listopada 2020 roku. Ostatni etap wdrażania PPK to styczeń 2021 obejmie on wówczas wszystkie pozostałe firmy. Pracodawcy muszą podpisać umowy o PPK najpóźniej do 10 kwietnia 2021. 

Zobacz webinar Comarch dotyczący PP

PPK Comarch

Aplikacja Comarch PPK

Jako jeden z nielicznych producentów firma Comarch uczestniczyła w pracach nad rządowym projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dzięki temu stworzyliśmy rozwiązanie, które współpracuje z programem Comarch ERP Optima. Co więcej nasza aplikacja integruje się również programami kadrowymi innych producentów.

Decydując się na rozwiązanie Comarch PPK firma nie musi pracować na programie Comarch ERP Optima, ponieważ nasza aplikacja może działać samodzielnie. Najważniejszą funkcjonalnością rozwiązania jest ewidencjonowanie danych członków  PPK. Dane te są zaciągane z programu kadrowego. Następnie przeliczane i przekazywane do odpowiedniej instytucji finansowej. W zależności od podpisanej umowy IT. Ponadto aplikacja umożliwia rejestr pracowników uczestniczących w PPK. Daje możliwość generowania plików zgłoszeniowych oraz wylicza procentową wysokość deklarowanych składek. Zobacz też film na temat możliwości tego rozwiązania.

Funkcjonalność Comarch PPK

Aplikacja Comarch PPK posiada wiele możliwości funkcjonalnych między innymi:

– pełny rejestr  i ewidencja pracowników;

– informacje o instytucji zarządzającej PPK oraz pracodawcy;

– współpraca z Comarch ERP HR;

– rejestr dołączeń oraz opuszczeń pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych

– importowanie z pliku rejestru deklarowanych procentowych składek członkowskich

– ewidencjonowanie oraz naliczanie składek miesięcznych;

– generowanie plików służących do zgłoszeń i wyrejestrowania

Dzięki API możliwa jest integracja z dowolnymi programami HR i płacowo-kadrowymi.

 

Ergonomia i intuicyjność aplikacji Comarch PPK

  1. Ekran początkowy – przedstawia aktualny stan procesów PPK w przedsiębiorstwie;
  2. Zestawienie sum i miesięcznych kwot składek pracowników na PPK;
  3. Lista pracowników w ramach danego miesiąca z naliczonymi kwotami składek na PPK;
  4. Formularz pracownika pozwalający rejestrować procentową wysokość składek;
  5. Lista naliczonych składek na Pracownicze Plany Kapitałowe oraz eksport do instytucji finansowej;
  6. Zaciąganie danych do aplikacji Comarch PPK z różnych źródeł zewnętrznych;
Prezes Zarządu at Uniwers.com | + posts

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.