fbpx

Nowa tarcza i zmiany w przepisach 2021

Zmiany w ustawie o CIT i PIT , pakiet „Slim VAT” , podatek cukrowy oraz nowa Tarcza Antykryzysowa 6.0. Oto zmiany, które czekają przedsiębiorców w 2021 roku.

Zmiany te obejmą zarówno mikrofirmy jak i duże przedsiębiorstwa. W 2021 roku firmy w dalszym ciągu mierzą się ze skutkami trwającej pandemii. Wiele branż bezpośrednio dotkniętych jej skutkami liczy na pomoc z nowej tarczy 6.0.

Nowe przepisy to zupełnie nowe obowiązki dla podatników. Jak chociażby zmiany w ustawie o CIT, którym objęte są obecnie spółki komandytowe. Co to oznacza w praktyce, przede wszystkim to, że podatek dochodowy zapłacą już nie tylko wspólnicy, ale również sama spółka. Ustawodawca zostawił jednak furtkę dla przedsiębiorców w tym zakresie, wspólnicy decyzję o stosowaniu przepisów mogą podjąć dopiero od 1 maja 2021 roku. Co jeszcze nowego zmieniło się w ustawie o CIT? Otóż przedsiębiorcy, którzy część przychodów z działalności będą przeznaczać na rozwój działalności nie będą płacić CIT.

Pakiet Slim VAT

Kolejną zmianą jest uproszczenie w zakresie rozliczania podatku VAT – tak zwany pakiet „Silm VAT”. Zmiany w zakresie uproszenia rozliczania VAT są efektem przeprowadzonego przez Ministerstwo Finansów audytu wśród małych i średnich przedsiębiorców. Celem tych działań jest przede wszystkim ułatwienie firmom rozliczania VAT oraz skrócenie do czasu jaki firmy przeznaczają na wyliczenie VAT. Efektem tych zmian ma być wyeliminowanie częstych i długotrwałych korekt w zakresie VAT, które są dużym i czasochłonnym obciążeniem dla firm.

Podatek cukrowy

Czy wprowadzony z dniem 1 stycznia 2021 podatek cukrowy zmniejszy spożywanie cukru? Na ten temat opinie wśród ekspertów są podzielone. Niewątpliwie pewnym jest, że jednym z elementów przyświecających twórcom ustawy był element prozdrowotny. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiła się informacja o cenach na popularny napój Coca Cola, gdzie średnio artykuł ten podrożał o około 2 złote. Za podatek zapłacą dostawcy tacy jak hurtownie czy producenci, ale skutki jego odczują konsumenci. Program Comarch ERP Optima w wersji 2021.1 umożliwia znakowanie produktów objętych opłatą cukrową. Posiada również możliwość pokazania substancji oraz ilości cukru zawartego w danym produkcie.  

Tarcza Antykryzysowa 6.0

Przepisy nowej tarczy mają na celu pomoc branżom najbardziej dotkniętych skutkami pandemii m.in. takich jak gastronomiczna, cateringowa czy turystyczna. Wsparcie w ramach tarczy to chociażby zwolnienie ze składek ZUS za listopad, jednorazowe świadczenie postojowe czy jednorazowa dotacja dla mikrofirm i małych przedsiębiorstw. Aby ułatwić przedsiębiorstwom skorzystanie ze wsparcia w ramach Tarczy w programie Comarch ERP Optima pojawiły się specjalne raporty weryfikację spadków obrotów danej firmy.

Webinar Zmiany w przepisach 2021 

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.