fbpx

Kasy fiskalne online, mały ZUS i Comarch ERP Optima

Od 1 stycznia 2021 czekają przedsiębiorców kolejne zmiany w przepisach. Dlatego już teraz warto się na na nie przygotować i w porę wyposażyć zarówno w sprzęt jak i program do jego obsługi. Jedną z najważniejszych zmian  jest obowiązek wymiany starych kas rejestrowych na te z funkcją fiskalną kasy online. 

Co jeszcze czeka przedsiębiorców w 2021 roku? Przede wszystkim rozszerzenie programu Mały ZUS. Tym razem programem zostaną objęci nowi podatnicy, dlatego ważne jest również przygotowanie programu wspomagającego obsługę firmy o nowe funkcjonalności. 

 

Jeśli chodzi o obowiązek wymiany kas to ustawodawca wprowadził stopniową wymianę.  W lipcu 2021 roku obejmie branżę fryzjerską, kosmetyczną oraz budowalną . Zmiany te to kolejny element działań związanych z uszczelnianiem VAT.

Dopiero w 2023 wymieniać kasy będą  podatnicy,  którzy sprzedają do osób fizycznych oraz rolnicy ryczałtowi. Co ważne wszyscy podatnicy, którzy muszą wymieniać kasy  mają prawo do ulgi. Wynosi ona aż 90% od ceny netto zakupu kasy. Program Comarch ERP Optima w najnowszej wersji jest gotowy do zmian. Współpracuje  z takimi kasami fiskalnymi online  jak ELZAB (K10 OnLine, Mini LT OnLine, Jota Online) i NOVITUS (Sento Online).

 

Mały ZUS Plus
w Comarch  ERP Optima

Program Mały ZUS bardzo dobrze znany większości przedsiębiorców to przede wszystkim ulgi w zakresie płaconych składek. Istotne jest to, że w wersji Plus rozszerzony jest o dodatkowych podatników. Co więcej ustawodawca podniósł próg przychodu do 120 tysięcy złotych. A to oznacza, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą wyliczać składki na ZUS po preferencyjnych stawkach. 

Warunkiem jest prowadzenie działalności przez minimum 60 dni przypadających na ubiegły rok. Nie obejmuje to jednak przedsiębiorców rozliczających się na podstawie karty podatkowej.
Okres opłacania składek na preferencyjnych warunkach wynosi maksymalnie 36 miesięcy. W programie Comarch ERP Optima pojawiły się aktualizacje do deklaracji ZUS DRA, RCA które umożliwiają wyliczanie składki zgodnie z wymogami Mały ZUS Plus.

 

Przygotowaliśmy krótki przewodnik dzięki któremu w łatwy sposób można samodzielnie zainstalować program Comarch ERP Optima 

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.