fbpx

Nowy Ład zmiany dla przedsiębiorców

Od stycznia czekają przedsiębiorców zmiany w przepisach z w związku z Nowym Ładem. Nowe przepisy to odpowiedź na kryzys wywołany pandemią. Już teraz warto przygotować się na zmiany w składce zdrowotnej czy wyższe kwoty wolne od podatku. Użytkownicy Comarch ERP Optima mogą być spokojni producent na bieżąco aktualizuje program w oparciu o nowe przepisy.

Przepisy Polskiego Nowego Ładu zmieniają kwotę wolną od podatku. Do tej pory kwota wolna od podatku wynosiła 8 tysięcy złotych. Po Nowym Roku jej wartość wzrośnie do 30 tysięcy. Co to oznacza dla podatników? Przede wszystkim, że wynagrodzenia oraz emerytury do 2500 tysiąca złotych będą wolne od podatku. Zmieni się również próg podatkowy. Zgodnie z Nowym Ładem stawka 32% będzie dotyczyć dochodów powyżej 120 tysięcy złotych rocznie. Obecnie 32% dotyczy dochodów powyżej 85 tysięcy złotych rocznie.

 

Zmiany w składce zdrowotnej 

Najwięcej zmian pojawi się w zakresie przepisów kadrowo- płacowych. Od Nowego Roku nie będzie można odliczyć składki zdrowotnej od PIT. Pojawi się natomiast tak zwana ulga dla kasy średniej. Z tej ulgi mogą skorzystać osoby, których dochody roczne mieszczą się w widełkach od 68 tysięcy złotych do 133 tysięcy złotych. Ni dotyczy to jednak podatników liniowych Podatnicy, którzy rozliczają się według tak zwanej skali będą płacić składkę 9% od dochodu. Termin płatności składek będzie obowiązywał do 20 dnia każdego miesiąca. Czyli będzie jednolity dla wszystkich podatników.

PIT i CIT 

Nowy Ład to również zmiany dla podatników ryczałtowych. W Nowym Ładzie pojawią się stawki 12% i 14% dla wybranych branż. Obniżona stawka będzie dedykowana dla branży medycznej, IT oraz budowlanej. Przy rozliczaniu ryczałtowym w dalszym ciągu nie będą doliczane koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiany pojawią się również w zakresie ewidencji środków trwałych. Na koniec roku podatnicy PIT i CIT oraz ryczałtowcy zobowiązani zostaną do wysyłki ustrukturyzowanych ksiąg i środków trwałych do skarbówki. Przepisy Nowego Ładu umożliwią składanie jednej deklaracji VAT dla podmiotów powiązanych określonych mianem grupy VAT. Ustawodawca zapowiada również szybsze terminy zwrotu VAT.

16 grudnia zapraszamy na bezpłatny webinar dowiedz się więcej o Nowy Ładzie.

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.