fbpx

Comarch ERP Optima 2022.1.1

W najnowszej wersji programu Comarch ERP Optima pojawiły się zmiany wynikające z przepisów Nowego Polskiego Ładu. Takie jak nowe zasady wyliczania wynagrodzeń czy nowe stawki ryczałtowe.

Najnowsza odsłona Comarch ERP Optima umożliwia wspomniane już zmiany kwoty wolnej i progu podatkowego. W programie można naliczyć podatek w wypłatach na miesiąc deklaracji styczeń 2022 oraz późniejsze. W styczniu zmieni się podstawa podatku od kwoty do 120 tys. Jej wartość to 17%. Wyższy podatek będzie naliczany od nadwyżki tej kwoty i wyniesie wówczas 32%. Jeśli pracownik przekroczy tak zwany pierwszy próg podatkowy to ulga nadal będzie naliczana. Z uwagi na wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zmieni się również ulga podatkowa.

Inne nowości w Comarch ERP Optima

Od stycznia to roczna kwota 5100 zł miesięcznie 425 zł. W praktyce przy wyliczaniu wynagrodzeń od stycznia przy zaliczce na podatek dochodowy będzie stosowana ulga w wysokości 425 zł. Zaliczki nie będą pobierane na przykład przy wypłatach z tytułu praktyk czy działalności artystycznej. Również od stycznia wartość przychodu  oraz 50% kosztów nie będzie mogła wynosić więcej niż 120 tys.

W wersji Comarch ERP Optima 2022.1.1 mamy też nowe funkcjonalności. Użytkownicy nowej odsłony programu mogą eksportować e-Teczki pracownika razem  z tak zwanymi metadanymi. Program Comarch ERP Optima wzbogacił się o funkcje windykacji. Jest to możliwe dzięki integracji z platformą finansową Comarch Apfino. Producent zadbał również o bezpieczeństwo. W nowej wersji wydruki w PDF można zaszyfrować odpowiednim hasłem. Program ma też nowe kody JPK dokumentów WSTO_EE a także  IED.  Wynika to ze zmian w przepisach prawa dotyczącymi obrotu towarami na odległość.

 

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.