fbpx

Pakiet VAT e-commerce

Od 1 lipca w systemie podatkowym funkcjonuje tak zwany pakiet VAT e-commerce. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wprowadzonym zmianom oraz ich zastosowaniu w Comarch ERP Optima.

Cel wprowadzenia pakietu Vat e-commerce to uproszczenie rozliczania VAT w transakcjach między kontrahentami unijnymi. Wzrastający od początku pandemii handel internetowy wymusił na ustawodawcy wprowadzenie zmian.

W skrócie konieczne było uproszczenie rozliczeń w zakresie Vat między krajami członkowskimi. Na uproszczenie w zakresie VAT czekali przede wszystkim właściciele portali aukcyjnych.  Bowiem często mierzyli się z nieuczciwą konkurencją spoza Unii.

Przepisy o VAT e-commerce to efekt procedury One Stop Shop. Zgodnie z którą zwolnione z VAT są przesyłki nieprzekraczające 22 euro.  Między innymi dzięki tej procedurze podatnik nie musi przy każdej transakcji prowadzić ewidencji w poszczególnym kraju członkowskim. Ma to szczególne zastosowanie przy transakcjach typu B2B. Przyjęto jednakowy próg dla sprzedaży internetowej do 10 tysięcy euro. 

Uczestnictwo w procedurze VAT-OSS (One Stop Shop ) pozwala uniknąć konieczności rejestracji w celu  rozliczenia VAT w kraju członkowskim, do którego dostarczane są towary. Ponadto daje możliwość VAT na jednej deklaracji wysyłanej elektronicznie.

Comarch ERP Optima  2021.5

W najnowszej wersji programu Comarch ERP Optima pojawiły się nowe funkcje związane z pakietem VAT e-commerce. Wśród istotnych zmian możemy wyróżnić m.in. nowe stawki VAT dla kontrahentów unijnych. Pojawiła się też nowa kartoteka kontrahenta a także pozycja cennika. W związku z procedurą OSS w programie jest możliwość wyboru stawki VAT.

Jest ona zgodna ze stawkami w poszczególnych krajach Wspólnoty. Użytkownik programu Comarch ERP Optima wybiera z listy odpowiednią stawkę VAT.

Więcej o  Comarch ERP Optima w wersji 2021.5.  na blogu

 

Prezes Zarządu at Uniwers.com | + posts

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.