fbpx

Zmiany w wersji Comarch ERP Optima 2022.2.1.

Nowości i zmiany w najnowszej wersji Comarch ERP OPTIMA wynikają przede wszystkim z rozporządzenia z 7 stycznia 2022. Są to głównie nowe wzorce deklaracji oraz zmiany w naliczaniu podatku od wynagrodzenia.

W najnowszej wersji programu Comarch ERP OPTIMA użytkownicy mają do dyspozycji nowe wzory deklaracji rocznych PIT-28(24), PIT-36(29), PIT-36L(18) oraz PIT-37(28). Zmiany dotyczą również wyliczenia zaliczek podatku od wynagrodzenia wynikające z Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 7 stycznia 2022 r.

Zmiany w wersji Comarch ERP Optima 2022.2.1.

Dostępne są także zmiany w zakresie naliczenia składki zdrowotnej zgodne
z przepisami Nowego Ładu. W najnowszej wersji jest możliwość wygenerowania pliku JPK_V7(2) według nowego wzorca dokumentu za okres rozliczania VAT od stycznia 2022. Pojawiły się również zmiany dotyczące wyliczenia składki zdrowotnej. To element dostosowania programu do przepisów Polskiego Ładu. Z nowości, które pojawiły się w wersji Comarch ERP Optima 2022.2.1. na uwagę zasługuje PIT-2. Jest on zgodny z obecnymi przepisami, zmiany w dokumencie dotyczą oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zgodnie z przepisami zmienił się sposób ustalania podstawy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Od stycznia 2022 roku podstawa oraz wysokość składki zdrowotnej zależą od sposobu opodatkowania.

Ewelina zdjęcie
Dyrektor Handlowy at Uniwers.com

Systemami Comarch ERP zajmuję się od kilkunastu lat. Posiadam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie możliwości funkcjonalnych oprogramowania Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.