fbpx

Zmiany stawki VAT

W dniu 1 lipca 2020 zmieniają się stawki VAT a  dotychczasowe PKWiU 2008 zastąpią dwa różne systemy klasyfikacyjne. W zakresie usług PKWiU 2015 oraz nomenklatura scalona CN do towarów. Do zmiany trzeba przygotować się zarówno merytorycznie jak i pod kątem informatycznym.

Bezpieczeństwo w zakresie zmian stawek VAT reguluje instytucja określona mianem Wiążącej Informacji Stawkowej, dzięki tej zmianie podatnicy mogą weryfikować prawidłowości stosowania klasyfikacji i zmiany. A podatnik  w tej kwestii prosi o opinię   Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Do tej pory było tak, że taką opinię wydawały różne organy statystyczne, co powodowało to szereg niejasności. 

Nowa matryca zawiera szereg usprawnień. Głównie dotyczy to towarów, które miały obniżona stawkę VAT. Warto jednak odkreślić, że wybór stawki właściwej dla danego produktu trzeba dokładnie przeanalizować. Znacznie łatwiej sytuacja ta wygląda w zakresie usług. Zmiana obejmuje bowiem aktualizacje dotychczasowego PKWiU 2008 na PKWiU 2015.

 

Poniżej przedstawiamy przykład zmian stawek VAT na wybrane produkty. Uwaga wybór dokładnej stawki musi być przedmiotem szczegółowej interpretacji

Wszystkie zmiany uwzględni nowa wersja Comarch ERP Optima

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.