fbpx

Comarch ERP Optima 2021.1.1

Rok 2021 to  kolejne zmiany w przepisach związane z uszczelnianiem VAT. W kontekście tych zmian jest już dostępna nowa wersja Comarch ERP  Optima   2021.1.1. Najważniejszą ze zmian jest nowa stawka 15% na formularzu PIT-  28. Zmiany w programie dotyczą również Brexitu i nowych  zasad handlu w związku z  wyjściem wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Najważniejsze zmiany w wersji Comarch ERP  Optima 2021.1.1. zauważyć można w module handel, kasa/bank, księgowość oraz kadry i płace. Nowością jest sekcja dla kodów JPK_V7 na wydruku, które można pobrać na dokument do rejestru sprzedaży VAT. Dodatkowo użytkownicy również znajdą kolumnę  JPK_V7 na liście towarów, zasobów oraz w cenniku. Kolumnę można ustawić w zależności od preferencji użytkownika programu. Istnieje również możliwość ustawienia jej na zakładce danego dokumentu jako jego atrybut.

Wiele zmian pojawiło się również w module księgowość. Przede wszystkim nowe wzory deklaracji VAT-8(11), VAT‑9M(10). Jest to związane przede wszystkim z nowym okresem rozliczeniowym, który obowiązuje od października 2020 roku. Z kolei w ewidencji ryczałtowej pojawiła się możliwość wybrania stawki 15%. Stawka ta wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Comarch ERP  Optima 2021.1.1.  ma również wiele nowych funkcjonalności w zakresie opłaty cukrowej dla towarów, które zawierają substancje słodzące oraz cukier. 

Zobacz jak samodzielnie zainstalować Comarch ERP Optima 

Comarch ERP Optima 2021.1.1

W nowej wersji jest również funkcja automatycznego pobierania rachunków kontrahentów z tak zwanej Białej Listy czyli powszechnie znanego Wykazu Podatników VAT.

Z kolei w zakresie kadr i płac ważną zmianą jest możliwość kontroli urlopu ojcowskiego. Zarówno pod kątem ilości dni do wykorzystania, jak i wieku dziecka. 

Z uwagi na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii i zakończenia okresu przejściowego. Program zawiera szereg funkcji opartych o nowe zasady wymiany handlowej z Wielką Brytanią.

.

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.