fbpx
biała lista vat

Comarch ERP Optima i biała lista VAT

Końcówka 2019 i początek 2020 roku to istna rewolucja w przepisach. Zmiany nie ominą nikogo. Zarówno mikro jak i duże firmy muszą się na nie przygotować. Zmiany dotyczą uszczelnienia VAT-u. Najważniejszą z nich jest Biała Lista Podatników VAT oraz rozwijanie mechanizmu podzielonej płatności czyli Split Payment. W odniesieniu do tych zmian istotne jest, aby program do obsługi firmy umożliwił obsługę zarówno Białej Listy VAT, jak i podzielonej płatności. Wszystkie te zmiany są  już uwzględnione w programie Comarch ERP OPTIMA.

Jakie firmy na Białej Liście VAT

Od 1 września 2019 podatnicy mogą sprawdzać kontrahentów na tak zwanej Białej Liście Podatników VAT. Na liście znajdują się  przedsiębiorcy będący podatnikami VAT. Jak również przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Ponadto także podmioty zagraniczne.  Zarejestrowane w Polce, ale  rozliczające VAT na terytorium naszego kraju. W wykazie znaleźć można również firmy wykreślone z urzędu skarbowego, ale również te, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował jako podatników VAT. Biała lista VAT to przede wszystkim wykaz wszelkich informacji o przedsiębiorcy czyli Regon, adres siedziby czy numer rachunku bankowego, a także imiona i nazwiska osób wyznaczonych do reprezentacji firmy. Istotną informacją jest również powód wykreślenia lub przywrócenia do  rejestru podatników VAT.

Konsekwencja dla przedsiębiorców

Jak w praktyce należy zatem rozumieć Białą Listę VAT. Co to oznacza dla przedsiębiorców i jakie rodzi konsekwencje. Przede wszystkim obowiązek sprawdzenia kontrahenta na białej liście. Przykładowo przedsiębiorca, który dokona przelewu na kwotę ponad 15 tysięcy złotych lub jej równowartości na konto spoza białej listy VAT zostanie pociągnięty do tak zwanej solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe swojego kontrahenta. Zaradzić takiej sytuacji może wspominany wcześniej mechanizm podzielonej płatności – Split Payment.  Czyli przekazanie należnego podatku VAT na konto. Drugą możliwością jest również zgłoszenie w ciągu 3 dni od daty przelewu do urzędu skarbowego informacji o dokonanym przelewie na konto spoza białej listy VAT. Przepisy te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Comarch ERP Optima gotowa na zmiany

Program Comarch ERP Optima w wersji 2020.1 jest już zintegrowana z Białą Listą VAT. Dzieję się to dzięki wbudowanemu łącznikowi, który za pomocą API łączy nasz program z Ministerstwem Finansów. W ten sposób program Comarch ERP  Optima odczytuje dane bezpośrednio z białej listy VAT. Wszystko odbywa się automatycznie i jest praktycznie nieodczuwalne dla użytkownika programu Comarch ERP OPTIMA. Program będzie odczytywał dane z białej listy VAT na przykład przy próbie płatności za fakturę.

Zobacz jak działa Biała Lista VAT w programie Comarch ERP – pobierz DEMO

 

Obejrzyj webinar dotyczący zmian w przepisach.

Darek zdjęcie
Prezes Zarządu at Uniwers.com

Od prawie 20 lat wdrażam, serwisuję i obsługuję oprogramowanie dla firm Comarch ERP 4.0. Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie systemów informatycznych Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.