fbpx
sposoby-rozliczania-składki-zdrowotnej-właściceli

Sposoby rozliczania składki zdrowotnej dla właścicieli

Jedną z nowości w wersji Comarch ERP Optima 2022.4.1 są zmiany w składce zdrowotnej dla właścicieli. W programie ułatwiono jej rozliczanie. Zarówno dla właścicieli rozliczających się z Urzędem Skarbowym kwartalnie jak i na zasadach uproszczonych.

W programie Comarch ERP Optima w wersji 2022.4.1 jest już możliwość wyliczenia podstawy składki zdrowotnej zgodnie z aktualnymi przepisami. Zarówno dla osób rozliczających się ze skarbówką kwartalnie a także tych na zasadach uproszczonych. Czyli właścicieli firm, dla których podstawą rozliczenia są dane o przychodzie pobierane z danych księgowych. W przypadku danych dotyczących kwoty przychodu, dochodu, uwzględnionego przy naliczaniu podstawy składki zdrowotnej  będą one pobierane z zestawień dochodów. Z kolei dla właścicieli rozliczających się na  zasadach ogólnych z zestawienia przychodów. Zestawienia te są dostępne w modułach księgowych.

Rozliczanie składki zdrowotnej właścicieli w Comarch ERP Optima

W programie Comarch ERP Optima wersja 2022.4.1 zestawienia dodajemy z poziomu zaliczek dla PIT-36, PIT-36L, PIT-28. W przypadku, gdy po wyliczeniu wypłaty nie będzie zestawienia to pojawi się ono automatycznie. Jakie informacje zawiera zestawienie? Miedzy innymi kwoty w zakresie dochodu, przychodu oraz składek. Jednak aby automatycznie wyliczyć zestawienie koniecznie musza być takie dane jak udziały w działalności w zakresie kwot za każdy miesiąc.

Jeśli właściciel rozlicza się w cyklu miesięcznym podstawy do naliczenia składki zdrowotnej pobieramy bezpośrednio z zestawienia, a nie z zaliczki na PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 jak do tej pory. Jeśli właściciel rozlicza się na zasadzie skali, podatku liniowego, zestawienie dochodu do składki zdrowotnej obejmuje dane dotyczące dochodu i składek narastająco od początku roku. Natomiast jeśli właściciel jako formę opodatkowania przyjął ryczałt to przychód dla stawek procentowych obejmie każdy miesiąc oddzielnie.

Szczegóły dotyczące rozliczenia znajdziesz TUTAJ

Ewelina zdjęcie
Dyrektor Handlowy at Uniwers.com

Systemami Comarch ERP zajmuję się od kilkunastu lat. Posiadam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie możliwości funkcjonalnych oprogramowania Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.