fbpx

Obniżenie stawki PIT 17% do 12%

Likwidacja ulgi dla klasy średniej czy obniżenie stawki PIT z 17%  na 12% to tylko niektóre ze zmian w podatkach związane z Polskim Ładem. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca. Wszystkie te zmiany są dostępne w programie  Comarch ERP Optima w wersji 2022.5.

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Ustawodawca wprowadza jednak szereg modyfikacji, które wchodzą w życie 1 lipca. Mowa tutaj miedzy innymi o obniżce stawki PIT, czyli podatku dochodowego z 17% na 12%. Dodatkowo ustawodawca likwiduje ulgę dla klasy średniej.

Zmiana i obniżenie stawki PIT 17% do 12%

Zgodnie z zasadami rozliczania, które obowiązywały w 2021 roku oraz tych obowiązujących już w 2022 roku. Od 1 lipca od dochodu czyli odliczeniu składki ZUS i kosztów uzyskania przychodu odliczymy nie 17% a 12%. Stawka dotyczy pracowników na umowach o pracę, oraz zlecenie. Dotyczy także właścicieli firm i przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W oparciu o nowe przepisy możemy rozliczyć PIT za 2022 rok. Z kolei zapłacony podatek dochodowy w przedziale styczeń – czerwiec Urząd Skarbowy zwróci w rozliczeniu podatkowym.

Obniżenie-stawki-PIT-17%-do-12%

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Zmiany od 1 lipca w ramach przepisu Polskiego Ładu dotyczą także likwidacji ulgi dla kasy średniej. Rodziła ona szereg komplikacji przy wyliczaniu wynagrodzenia dla pracowników. Ulga miała na celu rekompensatę za brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W efekcie jednak powodował szereg niedogodności. Zgodnie z nowymi przepisami formą rekompensaty przy odliczaniu składki zdrowotnej ma być obniżona stawka podatku PIT. Oprócz tych zmian 1 lipca w zakresie Polskiego Ładu pojawi się miedzy innymi szereg preferencji prorodzinnych dotyczących zwiększenia sumy zarobku, jakie może osiągnąć dane dziecko, tak aby rodzice nie tracili ulg podatkowych. Pojawi się również wariant ponownego wyboru opodatkowania przez właścicieli firm. Ujednolicone będą również terminy składania rozliczenia rocznego PIT. Można je będzie składać w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Wszystkie zmiany dostępne są już w najnowszej wersji programu Comarch ERP Optima wersja 2022.5.

Ewelina zdjęcie
Dyrektor Handlowy at Uniwers.com

Systemami Comarch ERP zajmuję się od kilkunastu lat. Posiadam szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie możliwości funkcjonalnych oprogramowania Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.